Zielona kawa – na odchudzanie

Na temat odchudzania już wcześniej pisałam, ale teraz chciałabym opisać zalety zielonej  kawy w oparciu o artykuł Profesora Wiktora Stelmacha.

Medycyna chińska traktowała kawę od wieków jako lek zwiększający perystaltykę jelit, działający moczopędnie, poprawiający koncentrację i stymulujący ducha. Zgodnie z jej zasadami właściwości lecznicze kawy zostają zwielokrotnione przez dodanie do sporządzonego napoju niewielkiej ilości przypraw, takich jak kardamon, imbir, cynamon i innych. Badania naukowe potwierdziły, że spożywanie kawy odgrywa ważną rolę w prewencji cukrzycy typu II, ponadto kofeina zawarta w kawie korzystnie wpływa na metabolizm, zwiększa sprawność myślenia, redukuje zmęczenie.

Zielona kawa (nie poddana obróbce termicznej-paleniu) zawdzięcza swoją nazwę kolorowi ziaren. Ta postać kawy nie posiada charakterystycznego aromatu dla kawy palonej, ale jest bardzo  bogata w antyoksydanty. W procesie palenia kawa traci prawie całkowicie substancję o unikalnym działaniu-kwas chlorogenowy ACG, który jest obecny w kawie zielonej. Kwas ten zaczyna działać już w przewodzie pokarmowym opóźniając  przyswajanie cukrów oraz zapobiega magazynowaniu ich pod postacią tłuszczu, a tym samym pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Organizm zaspokaja potrzeby energetyczne z nagromadzonej energii w postaci tkanki tłuszczowej. Podsumowując kwas chlorogenowy ACG:

-spowalnia przyswajanie cukrów i ich transformację w tłuszcz

-stymuluje spalanie i eliminację tłuszczów z tkanki tłuszczowej

-przyśpiesza metabolizm

Zielona kawa zapoczątkowała rewolucję w racjonalnym i skutecznym odchudzaniu. Udowodniono, że  działa również oczyszczająco na organizm, posiada działanie antycellulitowe oraz przyczynia się do poprawy masy mięśniowej.

W naszym sklepie posiadamy różne suplement, zawierające zieloną kawę. Na uwagę zasługuje nasz nowy produkt – kawa zielona ziarnista ARABICA 100% Guatemala SHB SAN JUAN. Ziarna pochodzą z małych, wysokogórskich plantacji (1500-3000 m n.p.m.)  o tradycyjnym naturalnym sposobie uprawy i przerobu, dzięki czemu napój nabiera cech nieporównywalnych z kawą z upraw przemysłowych. Zbiór jest dokonywany selektywnie, tzn. zbiera się ręcznie ziarna wyłącznie w pełni dojrzałe. Przerób ziarna po zbiorze dokonywany jest metodą mokrej fermentacji. Tak uprawiane i przygotowane ziarno zalicza się do najszlachetniejszych kaw świata.Jest to kawa zbierana ręcznie i wstępnie obrabiana tradycyjnymi metodami.  Posiada certyfikat SHB (strictly hard bean – wyłącznie twarde ziarno) Jedna z najlepszych kaw świata o interesującym czekoladowym charakterze z dużą intensywnością słodyczy. 

UWAGA:Kawa zielona nie jest palona i z tego powodu jej ziarna są dość twarde. Radziłabym przed zmieleniem rozgnieść je trochę np: w moździerzu, a dopiero później zmielić w małym młynku do kawy.

Cafe Creator KAWA ZIELONA ziarnista 250G

Dla tych, którzy nie lubią smaku naturalnej zielonej kawy, mamy jeszcze inny napój, zawierający również kwas chlorogenowy w wersji instant:

SLIMINA GREEN COFFEE

  Dla tych, którzy muszą czuć aromat palonej kawy, mam jeszcze pyszną mieszankę kawy zielonej z palonej z dodatkiem  guarany, owoców granatu, żeńszenia i kakao:

Chi-Cafe balans 180g

A jeśli ktoś nie lubi napojów kawowych w ogóle, jest na to rada-tabletki!

CoffeeGreenBean

SlimGREEN zielona rewolucja w odchudzaniu

Źródło:http://www.tuwroclaw.com/pliki/duze_zdjecia/biznes/zielonakawaborowka.jpg

Zielona kawa to idealny, udowodniony sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów!

 

 

Dodaj komentarz