Progestella – tylko z natury – dla kobiet

progestella-kremy1PROGESTELLA   – Krem z progesteronem (naturalnym)

Progestella PMS i Progestella MENOPAUZA – to dwa nowe kremy marki L’biotica z naturalnym progesteronem. Łagodzą objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz menopauzą m.in. drażliwość, zmiany nastroju, bezsenność, zawroty oraz migrenowe bóle głowy, nudności, bóle i obrzęki piersi, zaburzenia apetytu, problemy z koncentracją, nadmierne pocenie czy uderzenia gorąca.  Kremy zalecane są również w  łagodzeniu następujących dolegliwości: premenopauza, nieregularne krwawienia miesięczne, klimakterium, osteoporoza.

Czym jest progesteron?

Progesteron (potocznie luteina) – żeński hormon płciowy o budowie

sterydowej,wytwarzany przez ciałko żółte i łożysko podczas ciąży. Najważniejszy hormon wydzielany przez jajniki i jądra.

Hormon ten umożliwia zagnieżdżenie zarodka (implantację) w błonie śluzowej macicy (endometrium) i utrzymanie ciąży.

Jeśli do ciąży nie dojdzie, wydzielanie progesteronu zmniejsza się i dochodzi do menstruacji.

W przypadku zajścia w ciążę progesteron jest wydzielany na początku przez ciałko żółte, a po 14-18 tygodniu ciąży zaczyna być wytwarzany także przez łożysko.

 Kiedy zaczyna pojawiać się niedobór progesteronu?

W różnych stanach fizjologicznych i patologicznych, m. in.:

 • Menopauza
 • PMS
 • Jak również: osteoporoza czy endometrioza

 W tej sytuacji należy rozważyć suplementowanie progesteronu

(podawanie z zewnątrz):

Źródła progesteronu:

 • Progesteron syntetyczny
 • Progesteron naturalny

Czym są stany, związane z niedoborem progesteronu?

 1. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (ZNP)

pms_jak-walczyc(ang. premenstrual syndrome, PMS) – zespół objawów fizycznych, emocjonalnych i psychicznych występujący od kilku do kilkunastu dni przed menstruacją i ustępujący z chwilą jej rozpoczęcia. Na PMS cierpi statystycznie co druga kobieta. Nie jest pewne, co tak naprawdę wywołuje ZNP, jednak uważa się, że jest on skutkiem zaburzeń hormonalnych pod koniec cyklu miesiączkowego – nadmiernej produkcji estrogenów przy niedoborze progestagenów.

 • rozdrażnienie,
 • huśtawka nastrojów,
 • dysforia,
 • agresja,
 • depresja,
 • płaczliwość,
 • problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
 • zmniejszona aktywność życiowa,
 • uczucie zmęczenia,
 • zmiana apetytu,
 • bóle głowy
 • bolesność piersi,
 • zaparcia i wzdęcia,
 • uczucie ciężkości,
 • puchnięcia (głównie nóg i twarzy),
 • wzrost masy ciała od 2 do 4 kg,
 • zaostrzenie alergii,
 • wzmożone pocenie,
 • uczucie gorąca,
 • pogorszenie koordynacji ruchów,
 • problemy ze wzrokiem
 1. Menopauza

Menopauza jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego.

Wiąże się z ustawaniem czynności gonad, u ludzi następującym przeciętnie w wieku 45–55 lat i trwającym 1–2 lata.

Ustanie miesiączkowania jest poprzedzone okresem, gdy staje się ono nieregularne.

Zmiany towarzyszące menopauzie obejmują przede wszystkim ustanie jajnikowej syntezy estrogenów oraz progesteronu.

Efektem tych zmian są zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego, zmiany w sferze emocjonalnej, a w późniejszym wieku osteoporoza.

Najczęstsze objawy menopauzy:

psychiczne: uczucie zmęczenia, drażliwość i zaburzenia koncentracji, osłabienie pamięci, zmniejszone libido, zaburzenia rytmu snu, huśtawki nastrojów, depresja, zaburzenia snu

ze strony narządów płciowych: suchość pochwy, dyspareunia, zanikowe zapalenia pochwy, nawracające zapalenia dróg moczowych, zaburzenia statyki narządów płciowych i nietrzymanie moczu, świąd, krwawienie, wodnista wydzielina

ze strony tkanki łącznej: zwiększona aktywność gruczołów łojowych i potowych, bolesność stawów, kości, osteoporoza utrata masy kostnej, bóle krzyża

ze strony skóry, tkanki miękkiej: zanik gruczołu piersiowego, cienkość skóry, zmniejszenie elastyczności, uczucie mrowienia

seksualne: problemy w osiągnięciu orgazmu, dyspareunia

joggind_bieganie_sport_zdrowy_tryb_267x165_crop PROGESTELLA MENOPAUZA

krem z naturalnym wyciągiem z Wild Yam zawiera substancje będące prekursorem biosyntezy naturalnego progesteronu. Główny składnik aktywny kremu opisywany jest w doniesieniach naukowych jako czynnik łagodzący objawy związane z menopauzą.

Ponadto……… zawarty w PROGESTELLA MENOPAUZA kolagen w okresie około menopauzalnym traci swoje napięcie i jędrność. Wynika to z utraty wody w tkance podskórnej . Redukcji aktywności fibroblastów – komórek syntezujących kolagen.

Dlatego tez suplementacja kolagenu w okresie menopauzy jest tak ważna.

Zapewnia to PROGESTELLA MENOPAUZA

0fcca83332d8756ec1e348515cab0336Główną substancją czynną preparatu jest pochrzyn włochaty, zaliczany do rodzaju pochrzyn (Dioscorea L.), inaczej zwany jest jams, ignam, Wild Yam. Jest to rodzaj wieloletnich pnączy z bulwiastymi kłączami, które zaliczane są do rodzin pochrzynowatych Dioscoreaceae.

Do rodziny pochrzynowatych należy ponad 600 gatunków pochodzących z obszarów tropikalnych głównie Afryka Zachodnia, Azji południowo-wschodniej, Ameryka Południowa.

Główną grupą substancji aktywnych w pochrzynie są saponiny steroidowe, a dokładnie sapogeniny steroidowe, z których najbardziej znana jest diosgenina.

Diosgenina w pochrzynie włochatym występuje w połączeniu z cukrami, głównie w postaci dioscyny – saponiny określanej też jako saponozyd steroidowy, w połączeniu z 1 częścią glukozy i 2 częściami ramnozy.

Uwolnienie diosgeniny z formy w jakiej występuje w surowcu roślinnym (dioscyny) np. w kłączach pochrzynu następuje jedynie w wyniku hydrolizy kwasowej, silnie zasadowej lub enzymatycznej.

Dioscyna jest zatem substancją prekursorową (dającą początek) dla progesteronu. Synteza progesteronu z dioscyny może odbywać się w warunkach:

 • sztucznych (przemysł farmaceutyczny)
 • naturalnych – w organizmie ludzkim (tak jak w wypadku

Dioscyna jest zatem fitohormonem.

Fitohormony to hormony roślinne, które są przekaźnikami informacji między rozmaitymi częściami rośliny. Z punktu widzenia kobiet interesujące są fitostrogeny czyli hormony roślinne o budowie i działaniu podobnym do estrogenów ( np. z soi) oraz progesteronu ( z pochrzynu ). Występują w niektórych roślinach i są stosowane wewnętrznie jako środki łagodzące objawy m.in menopauzy, PMS. Powszechnie dodaje się je także do preparatów do pielęgnacji twarzy i ciała dla kobiet dojrzałych

Dlaczego PROGESTELLA jest postaci w kremie?

 • Równomierne, naturalne wchłanianie progestronu droga transdermalna (przez skórna)
 • Uniknięcie pasażu jelitowego
 • Brak obciążenia wątroby, żołądka, nerek
 • Duża część HTZ (hormonoterapii zastępczej) jest w postaci TTS (trans tissue system)

 Sposób aplikacji:

Ilość aplikowanego preparatu dobrana indywidualnie dla każdej kobiety (wiek, faza cyklu, schorzenia)

 • łatwość aplikacji: wewnętrzna powierzchnia ramion oraz ud (łatwo dostępne, duże powierzchnie skóry)
 • aplikacja o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku

Dawkowanie (dot. PMS i MENOPAUZA):

Progestellę należy wcierać w okolice wewnętrznej powierzchni ramion oraz ud (kremu nie należy wcierać w piersi). Za każdym razem krem należy wcierać w inne miejsce, co zapewnia lepsze wchłanianie. W miejsca, w które stosujemy preparat nie należy wcierać innych kremów, gdyż mogą one utrudniać wchłanianie składników aktywnych.

Zdolność wchłaniania preparatu i wykorzystania go przez organizm jest inna u każdej kobiety, dlatego należy dostosować wielkość dawki do indywidualnych potrzeb. Naturalny progesteron jest wchłaniany przez podskórną tkankę tłuszczową a następnie sukcesywnie uwalniany do krwi. Preparat najlepiej stosować dwa razy dziennie (rano i wieczorem – najlepiej przed snem) w ilości 1/8 do 1 łyżeczki dołączonej do opakowania dziennie.

Kobiety miesiączkujące mające 28 dniowe cykle powinny stosować krem od 15 do 26 dnia cyklu. Kobiety mające cykle dłuższe lub krótsze powinny zacząć stosować krem na 2 tygodnie przed oczekiwaną menstruacją, stosować go przez 12 dni i zaniechać jego stosowania na 2 dni przed oczekiwaną menstruacją. Kobiety mające 30 dniowe cykle powinny stosować krem z progesteronem od 17 do 28 dnia cyklu. Kobiety mające 26 dniowe cykle powinny stosować preparat od 13 do 24 dnia cyklu.

Dawkowanie PROGESTELLA PMS

KOBIETY MIESIĄCZKUJĄCE ORAZ KOBIETY W OKRESIE PREMENOPAUZY, MAJĄCE CYKLE BEZOWULACYJNE (MIESIĄCZKUJĄCE, NIE MAJĄCE OWULACJI).

Progestellę należy stosować od 15 do 26 dnia cyklu miesiączkowego u kobiet mających 28 dniowe cykle. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki. Jeżeli krwawienie zacznie się przed 26 dniem (lub przed dniem, w którym powinno się normalnie zacząć), należy odstawić krem, odliczyć 15 dni i zacząć ponownie stosować preparat.

KOBIETY MIESIĄCZKUJĄCE, KOBIETY PO MENOPAUZIE (NIE MIESIĄCZKUJĄCE) PRZYJMUJĄCE PREPARATY ESTROGENOWE

Przed rozpoczęciem stosowanie kremu Progestella należy się skonsultować z lekarzem ginekologiem.

ZESPÓŁ NAPIĘCIA PRZEDMIESIĄCZKOWEGO (PMS)

Progestellę należy używać od 15 do 26 dnia cyklu i zaniechać jego stosowania na 2 dni przed oczekiwaną menstruacją. W taki sposób należy stosować krem przez dwa kolejne miesiące zużywając jedną tubkę kremu miesięcznie. Po tym okresie dawkę preparatu można zmniejszyć.

NIEREGULARNE MIESIĄCZKI

Określenie to dotyczy braku miesiączki, zbyt długo trwających miesiączek, zbyt obfitych miesiączek, zbyt często występujących miesiączek lub krwawienia między miesiączkami. W każdym z powyższych przypadków stosujemy krem od 15 do 26 dnia każdego cyklu. W ciągu trzech miesięcy miesiączki staną się bardziej regularne.

KOBIETY W OKRESIE PREMENOPAUZY, MAJĄCE CYKLE BEZOWULACYJNE (MIESIĄCZKUJĄCE, NIE MAJĄCE OWULACJI)

Progestellę należy stosować od 15 do 26 dnia cyklu miesiączkowego u kobiet mających 28 dniowe cykle. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki. Jeżeli krwawienie zacznie się przed 26 dniem (lub przed dniem, w którym powinno się normalnie zacząć), należy odstawić krem, odliczyć 15 dni i zacząć ponownie stosować preparat.

KOBIETY PO MENOPAUZIE (NIE MIESIĄCZKUJĄCE)

Preparat należy stosować przez okres 14 -21 dni każdego miesiąca. Najwygodniej stosować go od 1 do 14 lub 21 dnia każdego miesiąca, a następnie zrobić przerwę do końca miesiąca. Od pierwszego dnia następnego miesiąca rozpoczynamy kurację od nowa.

KOBIETY MIESIĄCZKUJĄCE, KOBIETY PO MENOPAUZIE (NIE MIESIĄCZKUJĄCE) PRZYJMUJĄCE PREPARATY ESTROGENOWE

Przed rozpoczęciem stosowanie kremu Progestella należy się skonsultować z lekarzem ginekologiem.

NIEREGULARNE MIESIĄCZKI

Określenie to dotyczy braku miesiączki, zbyt długo trwających miesiączek, zbyt obfitych miesiączek, zbyt często występujących miesiączek lub krwawienia między miesiączkami. W każdym z powyższych przypadków stosujemy krem od 15 do 26 dnia każdego cyklu. W ciągu trzech miesięcy miesiączki staną się bardziej regularne.

OSTEOPOROZA

Kobiety mające osteoporozę mogą mierzyć postępy stosowania preparatu badając gęstość kości. Jeżeli kobieta stosuje pół opakowania kremu Progestella miesięcznie i po roku gęstość kości wzrasta, to znaczy że stosowana dawka jest wystarczająca. Jeżeli kobieta stosuje jedno opakowanie miesięcznie i wyniki badania gęstości kości są dobre, może obniżyć dawkę do pół opakowania miesięcznie i sprawdzić wyniki po roku.

 

 

 

Dodaj komentarz