Medycyna Ayurwedyjska leczy duszę i ciało….

Ostatnio bardzo zainspirowała mnie Medycyna Ayurwedyjska, ponieważ podchodzi do wszelkich schorzeń holistycznie i dotyczy każdego aspektu ludzkiego życia. Ajurweda to najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii, z przed ponad pięciu-sześciu tysięcy lat.

Medycynę Ajurwedyjską wynaleźli Indyjscy mędrcy riszi, nazwali ją Weda, czyli wiedza. Ajurweda lub Ayurveda jest określeniem z sanskrytu i oznacza ayus(życie) i veda(wiedza), czyli „wiedzę o zdrowym życiu” . W tej medycynie wiedza empiryczna i filozoficzna określa warunki umysłowe, fizyczne, duchowe i emocjonalne, które pomogą zachować zdrowie.

Medycyna Ajurwedyjska uważa, że życia ma sens tylko, gdy człowiek dąży do realizacji pełni swoich możliwości, w czym pomaga dobry stan zdrowia. Praktykowany, głównie w Indiach i na Sri Lance system ajurwedyjski łączy elementy diety, detoksykacji, ćwiczeń fizycznych, praktyki leczenia psychiki i stanu emocjonalnego oraz ziołolecznictwa. Sam system należy praktykować ciągle, a nie tylko się nim leczyć.

Medycyna Ajurwedyjska wyróżnia Doshas(tridoshas). czyli  3 energie:

Vatha lub Vata(zasada ruchu) odpowiedzialna za system nerwowy, ruchy ciała, oddychanie i bicie serca. Nadmiar tej energii powoduje choroby w udach, jelicie grubym, uszach, skórze i jamie brzusznej.

Pitha lub Pitta(zasada ognia) odpowiedzialna za metabolizm, enzymy, trawienie, żółć i inteligencję. Nadmiar pithy powoduje choroby skóry, oczu, krwi, jelita cienkiego i żołądka.

Kapha(zasada wody) odpowiedzialna za nawilżenie skóry, naczynia chłonne, tłuszcze i płynne wydzieliny ciała; od energii tej pochodzą też uczucia przywiązania, przebaczenia, miłości, spokoju i pożądania seksualnego. Nadmiar kaphy powoduje choroby ust, nosa, gardła, zatok i klatki piersiowej.

Równowaga tych trzech energii wpływa na nasze samopoczucie oraz wygląd, definiuje też jak powinniśmy się odżywiać, ruszać i jak żyć by uniknąć chorób. Ajurweda dzieli ludzi na typy: vatha, pitha, kapha, vatha/pitha, pitha/kapha, vatha/kapha, vatha/pitha/kapha.

Dobre odżywianie jest w medycynie ajurwedyjskiej jednym z najważniejszych elementów. Złe trawienie powoduje powstawanie ama (określana, jako biały nalot na języku i okrężnicy, może też zablokować żyły), która pośrednio odpowiada za pojawienie się wielu chorób.

Emocje w medycynie ajurwedyjskiej pełnią również bardzo ważną rolę. Brak umiejętności wyrażania uczuć może prowadzić do rozwinięcia się groźnych chorób i alergii.

Ajurweda podkreśla też znaczenie i porę snu, według tej filozofii człowiek powinien chodzić spać przed 22:00 i wstawać przed wschodem słońca.

Ajurweda mówi też o leczniczym działaniu kolorów, metali i kamieni, które po przyłożeniu. oddziaływują na komórki i tkanki.

Praktycy ajurwedyjscy uważają, że medycyna ajurwedyjska należąca do grupy systemów holistycznych może być stosowana przy każdej chorobie. Trzeba tylko do wszystkiego podchodzić kompleksowo. Nie można leczyć na przykład wysypki skórnej, skupiając się tylko na objawach, bo jeśli nie usuniemy przyczyny, to choroba podstępnie będzie atakować jeszcze bardziej inne nasze organy, niekoniecznie w formie wysypki, mogą to być różne dolegliwości. Dlatego tak ważne jest właściwe zdiagnozowanie i holistyczne podejście do  schorzenia. Nie można skupiać się tylko na jednym organie. ale trzeba mieć wgląd w całego człowieka, jego sposób życia, rodzaj energii min rządzącej,  odżywianie, reakcje na emocję, stan fizyczny i psychiczny.

Medycyna ajurwedyjska rozpoznaje chorobę narządu już przy subtelnych zmianach w stanie psychicznym, czy emocjonalnym pacjenta. Stan umysłu jest pochodną stanu ciała i odwrotnie. Większość chorób jest pochodzenia psychosomatycznego. I tak przykładowo chroniczny smutek, obsesyjne myślenie o czymś, poczucie krzywdy, bezsilność w działaniu powodują zaburzenia śledziony. Osłabienie śledziony będzie przejawiało się w osłabieniu niemalże całego układu pokarmowego, co z kolei zaburzy pracę trawienia, właściwej przemiany pokarmu w energię, będzie miało wpływ na jakość i funkcjonowanie krwi i obiegu krwionośnego, na system immunologiczny, na cyrkulację i właściwości płynów ustrojowych, na tkankę miękką, skórę, korę mózgową, układ nerwowy, także na pamięć i koncentrację. To zapewne nie wszystkie funkcje śledziony, choć i tak daje pogląd na to, jak funkcjonowanie jednego organu wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Lęk usadowiony jest szczególnie w nerkach.

Inny ważny, a z goła odmienny punkt medycyny ajurwedy to odniesienie zaburzeń organizmu do poziomu emocji i myśli. Różne emocje mają wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Weźmy np. emocję typu gniew, agresja, która pielęgnowana przez długi okres może przynieść poważne dolegliwości wątroby i pęcherzyka żółciowego. Ale to też funkcjonuje odwrotnie: uszkodzenie wątroby może powodować wzmaganie się emocji gniewu. Jest to relacja na zasadzie wzajemnego rezonansu: emocja – dysfunkcja organu, organ-emocja.

Fascynująca w medycynie ajurwedyjskiej wydaje się jej wnikliwość w badaniu związków między zaburzeniami w organizmie a ich przyczynami. Bardzo poważnie traktuje się wpływ takich elementów jak warunki klimatyczne, środowiskowe, styl życia, odżywianie, rytm snu i wypoczynku, ich ilość i jakość, aktywność fizyczna, stan psychiczny, ogólna sytuacja życiowa pacjenta. Te elementy to jednocześnie potencjalne przyczyny zaburzeń zdrowotnych. Na zły stan zdrowia ludzi w niemalże 70% wpływa nieprawidłowe oddychanie, a pozostałe 30% to zła dieta. Wniosek taki, że najczęściej to my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasz stan zdrowia

Leki nawet w tabletkach to w istocie pokarm, uzupełnienie tego, co organizm nie dostawał i z powodu braku zachorował. Warto zapoznać się przykładowo z terapią z pomocą witaminy C, gdyż jej chroniczny niedobór powoduje wiele patologii, a duże dawki od 3-10 tysięcy mg leczą lub pomagają wyleczyć wiele ciężkich schorzeń.

A oto ajurwedyjska definicja zdrowia:

„Człowiek jest zdrowy, jeżeli elementy – dośas i trawienie są zrównoważone, powstawanie tkanek, usuwanie toksyn i wszelkie cielesne procesy są właściwe, a osoba ta doświadcza szczęśliwości w duszy, zmysłach i umyśle.”

Generalnie chodzi o umiar i zrównoważenie we wszystkim, co robimy. Recepta znana nie tylko z Ayurwedy, bardzo prosta, ale jednocześnie tak trudna do zrealizowania.

Podstawą Medycyny Ayurwedyjskiej  jest leczenie  ziołami himalajskimi.  Hinduscy lekarze stosują różne kombinacje tych ziół,  wśród których chciałabym wymienić i zachęcić do  wypróbowania świetnych Herbatek Ayurvedyjskich, pochodzących z Nepalu.  Nepalski region Himalajów to naturalny dom dla więcej niż 3500 rodzajów ziół oraz roślin aromatycznych. Znajdujemy je zarówno  w dolinach, jak  i wysoko na górskich stokach aż do wysokości aż 5500 m n.p.m.. Niektóre cenniejsze rodzaje znajdują się wyłącznie wysoko w górach w bardzo odległych miejscach. Już od kilku tysiącleci setki takich ziół używanych jest w systemie ajuwerdyjskiej medycyny w celach leczniczych Herbatki ajurwedyjskie są wyjątkową kombinacją znanych od wieków ziół himalajskich. Skutecznie odnawiają siły ciała i duszy – harmonizują  funkcje  ciała,  regulują  przemianę  materii,  trawienie i wydalanie, a także regenerują tkanki. Ich specyficzne właściwości, przy regularnym spożywaniu, korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Każdy problem zdrowotny ma własną przyczynę i objawy. Poprawy zdrowia nie da się osiągnąć tylko tymczasowym usunięciem objawów. Dlatego ważne jest, żeby zawsze spojrzeć głębiej i odkryć zależności psychiczne i fizyczne pomiędzy naszymi problemami zdrowotnymi.

Każda himalajska herbatka ajurwedyjska ma różnorodny wpływ na cały szereg problemów zdrowotnych. Jeżeli jest na liście więcej herbatek oznacza to, iż konkretny problem może mieć więcej przyczyn. Opis każdej herbatki zawiera szczegółową listę efektów.

Herbatki Ayurwedyjskie   

Zachęcam również do wypróbowania kometyków himalajskch, opartych na ziołach, bez jakichkolwiek sztucznych dodatków:

Kosmetyki Himalajskie


W naszej ofercie posiadamy również suplementy himalajskie, wśród których wymienię bardzo popularny produkt na oczyszczanie wątroby LIV 52 czy Ashwagandha znakomity suplement na wszelkie depresje i problemy emocjonalne.

W najbliższym czasie nasza oferta poszerzy się o wiele nowych kosmetyków ayurwedyskich: olejki do włosów, do masażu, kremy, ziołowe mydła himalajskie oraz suplementy. Proszę zaglądać na naszą stronę – Nowości.

Mam nadzieję, że zachęciłam Państwa chociaż troszeczkę do zainteresowania się Medycyną Ayurwedyjską. Ja osobiście już wielokrotnie przekonałam się o skuteczności działania tych produktów i coraz bardziej fascynuje mnie ten rodzaj medycyny naturalnej. Być może udoskonalę  swoją wiedzę, korzystając z możliwości nauki o Medycynie Ayurwedyskiej bezpośrednio od hinduskich lekarzy, o czym na pewno poinformuję.

Pamiętajmy, w profilaktyce zdrowotnej najważniejsze jest prawidłowe oddychanie i odżywianie. Zachęcam również do medytacji, podczas której usuwamy nagromadzoną negatywną energię i nieprawidłowe emocje. Zbliża się jesień, spacerujmy, cieszmy nasze oczy kolorami jesiennymi, a pogoda ducha uczyni nas zdrowszymi.

www.vitalny.pl

Dodaj komentarz