Kora kaliny koralowej pomocna dla kobiet

Rosła kalina z liściem szerokim,

nad modrym gaju rosła potokiem

(T.Lenartowicz)

Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) jest krzewem  o wysokości do 5 metrów występującym na całym obszarze Polski oprócz Tatr,  w Ameryce Północnej, Europie, na Kaukazie i w Zachodniej Syberii. W celach leczniczych używane są owoce i kora. Może być uprawiana jako roślina ozdobna. Rośnie w miejscach wilgotnych, wzdłuż rzek, na łąkach i na glebach próchniczych.  Owoce jednopestkowe koralowoczerwone, wewnątrz znajduje się płaskie ziarno. Owoce najpierw są zielone, potem koralowoczerwone, a dojrzałe szkarłatnoczerwone.

Owoce kaliny zawierają dużo pektyn, cukry, kwasy organiczne, garbniki, karoten, dużo witaminy C i P oraz substancje gorzkie i pochodne kumaryny.  Znajdują się w nich również saponiny, dlatego świeżych owoców nie należy jadać, ponieważ są one  lekko trujące. Saponiny giną przy pierwszych przymrozkach i wtedy już owoce nie są tak niebezpieczne.  Nie należy jednak zjadać zbyt dużej ilości  owoców, ponieważ może okazać się to ryzykowne.

Kora zawiera kwasy organiczne, garbniki, żywice, substancje gorzkie i związki kumarynowe. Duże  zainteresowanie budzi p-ksylileodwucyjanid, wykazujący pewne właściwości cytotoksyczne.
Kora kaliny ma działanie przeciwskurczowe, przede wszystkim na mięsień macicy. Jest polecana w bolesnym miesiączkowaniu, krwawieniach okresu przekwitania i zagrażającym poronieniu.W lecznictwie kalina doceniana jest  przede wszystkim ze względu na działanie rozkurczowe, przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ma silne działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie i jest szczególnie polecana przy bolesnych i obfitych  menstruacjach oraz w wielu dolegliwościach związanych z okresem przekwitania., dlatego też często nazywana jest ziołem kobiecym. Zmniejszając napięcie mięśni gładkich narządów wewnętrznych, zmniejsza uczucie bólu i obniża ciśnienie krwi. Zmniejsza również krwawienia z narządów rodnych i żylaków odbytu. Często stosowana jest przy skłonnościach do poronień. Kalina wykazuje też działanie moczopędne i z tego względu pomocna jest przy infekcjach dróg moczowych, kamicy moczowej i skąpomoczu, działa też przeciwobrzękowo. Przy tak wielu zastosowaniach należy jednak pamiętać, żeby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to spowodować objawy toksyczne.

Korę kaliny koralowej stosował w swoich mieszankach dla kobiet O. Klimuszko. Poniżej podam znany już od dawna i sprawdzony sposób na mięśniaki maciczne, torbiele jajników i obfite miesiączkowanie:

Wszystkie zioła po 50g:

1. Kłącze pięciornika

2. Ziele jemioły

3. Ziele skrzypu polnego

4. Ziele tasznika

5. Ziele rdestu ostrogorzkiego

6. Kora kaliny koralowej

7. Kwiat kasztanowca

8. Liść borówki brusznicy

9. Liść brzozy

Łyżkę zmieszanych ziół zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na około 3 godz. ( można krócej) i pić 3 razy dziennie przed posiłkami.

Zioła do mieszanki O.Klimuszki dostępne są w naszym sklepie. Zapraszamy!

Dodaj komentarz