Jak zwalczyć GRYPĘ?

Jak co roku nadszedł czas zachorowań na grypę i  przeziębienia grypopochodne, tylko, że w tym roku wyjątkowo dużo osób walczy z niechcianym intruzem, męcząc się z kaszlem, katarem, bólem gardła  i wysoką gorączką. Media już straszą nas znajomym wirusem, który podobno w tym roku jeszcze się zmutował i jeszcze bardziej zezłośliwiał. No i jak tu zwalczyć taka bestię, która od razu zwala człowieka z nóg?

Jak zwykle sięgnijmy do darów przyrody, by znaleźć tam coś odpowiedniego do walki. W moim sklepie dużą popularnością cieszy się pewien suplement, myślę nawet, że można go śmiało nazwać HITEM tej zimy. Mam na myśli OREGASEPT H97, czyli olejek oregano,  a jeszcze inaczej wyciąg z dość popularnej u nas lebiodki. Lubimy dosypywać oregano do potraw kuchni śródziemnomorskiej i  często nie zdajemy sobie sprawy, jak cenne właściwości posiada to małe ziółko.

Zarówno botaniczna nazwa Origanum jak potoczna oregano wywodzi się z greckich słów: „oros” – góra, „ganos” – radość, czyli „radość góry”. Jego żywe, różowato-fioletowe kwiaty porastają bujnie śródziemnomorskie wzgórza i tam oregano jest uważane za symbol szczęścia. Oregano było dobrze znane i wykorzystywane już w bardzo odległych czasach. Starożytni Egipcjanie uważali oregano za roślinę poświęconą Ozyrysowi i wplatali ją do wieńców wkładanych podczas obrządków rytualnych. Cenili lecznicze, odkażające i konserwujące właściwości oregano. W starożytnej Grecji uważano je za symbol radości i szczęścia. Grecy i Rzymianie zdobili nim głowy nowożeńców. Legenda głosi, że oregano powstało z oddechu Afrodyty – w mitologii greckiej bogini piękna, kwiatów, miłości, pożądania i płodności. Napój z oregano miał odprężać i rozgrzewać nieśmiałych. Grecy upodobali sobie zapach lebiodki i po kąpieli używali aromatycznego olejku z oregano do masażu.  Kiedy Grecy widzieli zioło porastające grób, wierzyli, że znaczy to, że zmarły jest szczęśliwy po śmierci. Zarówno na greckich jak i na rzymskich weselach, młoda para zakładała wieńce z oregano na znak radosnego wydarzenia.

W czasach średniowiecznych zielarze przepisywali olej z oregano na różne  dolegliwości.. Oregano posiada bardzo długą historię zastosowania medycznego. Lecznicze właściwości tego ziela wykorzystywali już starożytni Egipcjanie. Znali je także Arystoteles, Hipokrates, Dioskurides, Pliniusz i Paliadius. Dioskurides, działający w I w n.e., szeroko opisał w swym dziele De materia medica „pożytki medyczne” lebiodki. Zalecano ją m.in. na ukąszenia jadowitych zwierząt. Według Arystotelesa żółw, który połknie węża, natychmiast zjada lebiodkę, ratując się przed śmiercią. Lebiodkę opisują później św. Hildegarda, Konrad von Megenberg, Hieronymus Bock, Paracelsus, Adam Lonicerus i Mattioli (Pier Andrea Matthiolus). Dawni medycy stosowali mieszankę ziołową z dodatkiem oregano, jako lek uśmierzający bóle głowy, wiatropędny oraz jako antidotum przy różnego rodzaju zatruciach. Ponadto uważano, że wzmacnia nerwy, łagodzi choroby płucne i leczy hemoroidy. W medycynie ludowej odwar z ziela lebiodki stosowano na ból zębów. Ziele lebiodki było też uważane za skuteczny środek uspokajający w niektórych zaburzeniach psychicznych, jak histeria i erotomania. Do dziś lebiodka stosowana jest jako lek żołądkowy, przeciwskurczowy, dezynfekujący, moczopędny, antyseptyczny (np. w bólach zębów) i przeciwzapalny. Może być pomocna w leczeniu zapalenia oskrzeli i zaburzeń trawienia. Pomaga w leczeniu chorób dróg oddechowych.

Dzisiaj wracamy znowu do oregano, szczególnie teraz,  gdy wokół roi się od wirusów.

Lecznicze działanie oregano w przebiegu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych jest niecenione. Tak więc napary i inhalacje z dodatkiem oregano zalecane są w leczeniu problemów związanych z układem oddechowym, w leczeniu kaszlu, zapaleniu migdałków, oskrzeli oraz w przebiegu astmy. Działa ono bowiem dezynfekująco, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Ponadto powszechnie stosuje się oregano w walce z bólami różnego pochodzenia, głównie przy bólach głowy, zębów i stawów.

Oregano jest silnym antyseptykiem, posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, grzybobójcze przez co może być stosowane w leczeniu problemów związanych z układem oddechowym np. w  kaszlu, zapaleniu migdałków, zapaleniu oskrzeli, w astmie.Oregano łagodzi różnego rodzaju kaszel, co może wynikać z jego działania rozkurczowego. Wykazano także, że działa jako środek wykrztuśny, pomagając w usuwaniu śluzu w nieżycie nosa.   Oregano może być stosowane na alergie, gorączkę, kamicę żółciową oraz kolkę żółciową, bakteryjne choroby skóry. Rozcieńczony olej z oregano może być stosowany zewnętrznie w czasie bólów zęba jak również na bolące stawy.

Origanum vulgare zawiera wiele substancji aktywnie czynnych, które decydują o jego zastosowaniu, zarówno w lecznictwie jak i w kuchni. Zawiera ono m.in. olejek eteryczny w którego składzie znajdziemy tymol, karwakrol, alkohole, fitoncydy, a a także garbniki, gorycze, flawonoidy,  kwasy organiczne, witaminę C. Za działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze odpowiedzialne są tymol i karwakrol.

Wirusy. W 1996 roku w „Medical Science Research” opublikowano pracę, dowodzi, że olej Oregano niszczy różne rodzaje wirusów, także te odpowiedzialne za opryszczkę na ustach i organach płciowych (herpes), półpasiec. KARWAKROL, aktywny składnik dzikiego Oregano wraz z innymi zawartymi w nim kwasami fenolowymi, niszczy ścianę komórek bakteryjnych i wirusowych, ale nie niszczy komórek ludzkiego organizmu. Te obserwacje spowodowały rosnącą popularność górskiego Oregano na rynku amerykańskim w walce z wieloma infekcjami, wśród których zaziębienia i grypa wysuwają się na pierwszy plan.

Bakterie. Cavel wysterylizował wodę używając jedną kroplę oleju z dzikiego Oregano na 1000 kropli wody zanieczyszczonej mikroorganizmami. Greccy naukowcy z Uniwersytetu w Tessalonikach w 1995 roku powtórzyli jego eksperyment z ogromnym sukcesem.

Grzyby. Stiles publikujący w „Journal of applied nutrition” dowiódł, że 1% olej Oregano kompletnie zniszczył Candide – drożdżaka odpowiedzialnego za wiele infekcji grzybiczych, powodujących schorzenia systemowe zaczynające się najczęściej w przewodzie pokarmowym.

Myślę, że przedstawiłam wystarczająco dużo informacji, by zachęcić do wspomagania się olejkiem z oregano nie tylko w walce z panującą obecnie grypą, ale również z różnymi bakteriami i grzybami.  Warto spróbować. Na pewno nie zaszkodzi. Pamiętajmy tylko, że olejek z oregano należy zawsze stosować rozcieńczony! Polecany przeze mnie Oregasept H97 przyjmujemy w rozcieńczeniu :4 krople olejku na 1/3 szklanki wody trzy razy dziennie.

Oregasept97H100ml

Oregasept97H30ml

Oregasept97H10ml

 


 

Dodaj komentarz