Gojnik, czyli Szałwia Libańska panaceum na dobre samopoczucie

gojnik-herbataSideritis scardica czyli Gojnik występuję w naturze w regionie Bałkanów, Turcji, Morza Śródziemnego. Ta niezwykła roślina znana jest i ceniona od stuleci przede wszystkim ze względu na swoje lecznicze właściwości a także walory smakowe.  Często nazywana jest również Szałwią Libańską lub Herbatą Górską.

W starożytności napar z Gojnika podawano żołnierzom w celu regeneracji sił oraz szybszego gojenia ran. Po raz pierwszy jego lecznicze właściwości opisał starożytny lekarz i botanik Dioscorides w dziele „Materia Medica” w I w n.e.

Do dziś napar z Gojnika (Herbata Górska) jest uznawany jako tradycyjny ziołowy napój bałkański. Rośnie w wysokich partiach górskich (ponad 1000 m. n.p.m.) dzięki czemu jest wolny od zanieczyszczeń.

Napar z Gojnika zawiera wiele naturalnie występujących składników mineralnych, korzystnie wpływających na zdrowie człowieka, które zostały udowodnione w badaniach klinicznych przez wiele uniwersyteckich ośrodków badawczych na całym Świecie.

Gojnik ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciw utleniające, wspomagające walkę z nowotworami.

Także dobrze jest go pić przy problemach z wątrobą, żołądkiem, nerkami, prostatą, reumatyzmie i osteoporozie.
 W Bułgarii jest cenionym afrodyzjakiem- zwany też „bułgarską viagrą”.
Tradycyjnie stosuje się go na trawienie, pobudza układ krążenia i wspomagająco przy przeziębieniu, kaszlu, grypie i alergii.

W medycynie ludowej Herbata Górska jest stosowana głównie w leczeniu ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli, duszności w przebiegu choroby nerek, przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, poprawia wydajność fizyczną i psychiczną w uszkodzonej wątrobie.

Herbata Górska zawiera znaczne ilości flawonoidów, tanin, przeciwutleniaczy, żelaza, kobaltu, cynku, potasu, magnezu, sodu i olejków eterycznych.

Herbata Górska ma dużą zawartość Żelaza, które jest odpowiedzialne za prawidłowe krążenie krwi, wzmacnia system odpornościowy, pomaga w walce z niedokrwistością i zmęczeniem, a także naturalnie reguluje ciśnienie krwi i temperaturą ciała.

 

Gojnik (szałwia libańska) to doskonały napar na upały i jesienne szarugi

Zaparzony Gojnik ma ciekawy zielono-żółty kolor, kojący zapach i charakterystyczny smak. Herbata Górska posiada również

duże ilości cennych olejków eterycznych. Dzięki unikalnej atmosferze i naturalnemu Środowisku, w którym rośnie Gojnik

jest to jeden z najwyżej cenionych naparów ziołowych na Świecie.

 

Jak zaparzać?

1-2 kwiatki wrzucić do szklanki i zalać wrzątkiem. Zaparzać ok. 3-5 minut pod przykryciem. Do naparu można dodać miętę, świeży imbir, cytrynę czy też owoc pigwy.

Przy problemach żołądkowych dobrze jest wypić sobie taki napar na około godzinę przed posiłkiem.

Ta herbatka to prawdziwe panaceum. Smacznego!

sideritis2014b

 

Dodaj komentarz