Cudowne właściwości soku z GRANATU

Sok z granatu dla witalności, naczyń, serca,  mózgu, prostaty

Granat  był uprawiany już 5000 lat p.n.e. W starożytnej Grecji i Egipcie był czczony jako święta roślina, w medycynie Chin uznawano granat za „skoncentrowane życie” i symbol długowieczności.

 Granat przedłuża życie, wzmacnia serce i podnosi doznania erotyczne. Owoc granatu zawiera dużo witaminy C, niacyny, potasu, błonnika, kwasy organiczne oraz białko. To zdrowy, naturalny napój miłosny. Sok z granatów zwalcza skutecznie choroby serca i układu krążenia, obniża ciśnienie krwi, łagodzi stany zapalne szczególnie w artretyzmie, a także przeciwdziała procesom starzenia i powstawaniu nowotworów. Potwierdzono naukowo skuteczność działania soku z granatu przeciwko wolnym rodnikom, procesom zapalnym, a także chorobom serca i układu krążenia o podłożu miażdżycowym. Sok z granatu zawiera trzy razy więcej przeciwutleniaczy niż ta sama ilość zielonej herbaty czy czerwonego wina.

Granat wyraźnie poprawia przepływ krwi w mięśniu sercowym u pacjentów z chorobą wieńcową i redukuje złogi oraz zwapnienia w tętnicy szyjnej. Ponadto sok z owoców granatu zmniejsza ciśnienie krwi, likwiduje zaburzenia erekcji, zapobiega procesom starzenia i spowalnia postęp demencji wywołanej chorobą Alzheimera. Dowiedziono też ochronne działanie granatu na płód. Picie soku z granatu przez kobietę ciężarną chroni płód przed uszkodzeniami mózgu. Kolejne badania potwierdziły wyraźne działanie wstrzymujące rozwój zmian nowotworowych prostaty, płuc, jelit, skóry i piersi. Sok pity systematycznie działa korzystnie przy astmie, problemach z trawieniem, wspomaga leczenie anginy, szkorbut. Świeże owoce zalecane są przy przeziębieniach, zwłaszcza przy gorączce. Granat obniża również poziom stresu.

Możesz schudnąć

Coraz więcej Europejczyków i prawie 2/3 Amerykanów ma problemy z nadwagą, dlatego pomagające w odchudzaniu produkty cieszą się dużą popularnością. Czy produkty z owoców granatu mogą przyczynić się do zrzucenia zbędnych kilogramów?

Wzrastająca liczba dowodów naukowych sugeruje, że tak! Badacze wprowadzili do  wysokotłuszczowej diety myszy cierpiących na otyłość 400 lub 800 mg ekstraktu z liści granatu na kilogram masy ciała. Ekstrakt dodawano codziennie przez 5 tygodni. Po tym okresie myszy schudły i zaobserwowano u nich również mniejszą podatność na wystąpienie chorób układu krążenia. Badacze odkryli, że sukcesywnie i długo podawany wyciąg z liści granatu redukuje wewnątrz jelitowe wchłanianie tłuszczu, co może powodować stałą jego redukcję. Ponadto, przypuszczają, że wyciąg może służyć jako nowoczesna forma tłumienia apetytu. Pamiętajmy jednak, że wnioski te wyciągnięto jedynie z badań przedwstępnych, prowadzonych na zwierzętach laboratoryjnych.

Granaty  a  płód


Uszkodzenia mózgu u ludzkich płodów spowodowane ograniczonym transportem tlenu do tego organu są wciąż znaczącą przyczyną śmiertelności niemowląt. Lekarze niestety nie dysponują efektywnymi metodami zapobiegania i leczenia tych schorzeń. Ostatnie badania przeprowadzone na zwierzętach wykazują, że uzupełnianie diety produktami bogatymi w polifenole (np. borówki, wyciąg z zielonej herbaty) chroni mózg nienarodzonego płodu.

Naukowcy z Wydziału Neonatologii na University of Washington w Seattle postanowili ustalić, czy można zmniejszyć ryzyko niedotlenienia mózgu płodu zwierząt przez podawanie matce soku z granatów posiadającego wysoki udział polifenoli. Ciężarnym myszom rozpoczęto podawanie wody pitnej z domieszką soku z granatu, czystej wody, wody z cukrem i wody z witaminą C. Siódmego dnia po narodzeniu odcięto na krótko dopływ krwi do mózgu u narodzonych myszy poprzez jednostronne podwiązanie tętnicy szyjnej. Po tym zabiegu podano myszom tlen przez 45 minut. Stopień uszkodzenia mózgu oceniono po tygodniu. W grupie myszy, w której podawano sok z granatów, wykazano mniejszą utratę tkanki mózgowej we wszystkich badanych rejonach mózgu.

Bystrzejsi  dzięki  granatom

Nauce nie są jeszcze znane dobre sposoby spowolnienia postępowania choroby Alzheimera, jednak wyniki wielu badań sugerują, że odpowiednie diety lub suplementy mogą w jakiś sposób spowolnić ten proces. Jak już wspomniałem, granaty, w porównaniu z innymi owocami, mają znaczną zawartość substancji polifenolicznych, pomagających w zwalczaniu niektórych chorób.

Z kolei polifenole mogą być czynnikiem chroniącym układ nerwowy. Czy jest więc możliwe, że wyciąg z granatów może mieć wpływ na objawy towarzyszące chorobie Alzheimera? Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy z wydziału psychologii na Loma Linda University przeprowadzili eksperyment, w którym podawali myszom laboratoryjnym sok z granatu lub wodę z cukrem między 6 a 12.5 miesiącem życia. Myszy, którym podawano wyciąg z granatu, szybciej opanowywały sztukę wychodzenia z labiryntu oraz pływały sprawniej niż te, którym podawano jedynie wodę. Myszy otrzymujące sok miały znacząco niższy (ok. 50%) stopień nagromadzenia w mózgu zespołów białek kojarzonych z występowaniem choroby Alzheimera, w porównaniu do myszy, którym podawano czystą wodę.

Granaty oraz sok z nich uzyskany mogą stanowić część zdrowej diety śródziemnomorskiej, pod warunkiem, że konsumpcja soku nie będzie wyższa od zalecanej. Pamiętajmy, że sok ten zawiera dużo cukrów, które mogą podnieść poziom trójglicerydów we krwi. Badania wykazały, że ok. 56 ml soku może obniżać ciśnienie krwi.

Inne badania sugerują, że dzienna dawka soku powyżej 230 ml może wpływać na działanie niektórych leków, dlatego konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem. Mimo że żaden produkt żywnościowy ani napój nie jest w stanie wyleczyć wszystkiego, to sok z granatów plasuje się na jednym z wyższych miejsc.

 

Smaczny i zdrowy
Granat to wyśmienity owoc, ceniony szczególnie za swój sok. Pokrywa go twarda, skórzasta łupina o żółtej lub purpurowej barwie. Najlepsze są te owoce, które mają skórkę lśniąca i gładką. Wewnątrz znajduje się „galaretowaty” miąższ, który doskonale orzeźwia i gasi pragnienie. To z niego wyrabia się syrop zwany grenadyną. W miąższu kryje się mnóstwo soczystych smakowitych ziaren. Po rozpołowieniu owocu, ziarna te skrzą się w słońcu na podobieństwo kosztownych kamieni.

Podsumowując…


Spektrum działania (Punica Granatum)

–  profilaktyka układu krążenia i serca (miażdżyca, nadciśnienie, redukcja złogów i zwapnień)
–  wysoki poziom antyoksydantów (ochrona serca i mózgu)
–  cukrzyca (nie podnosi poziomu cukru w krwi)
–  profilaktyka nowotworu: hamuje rozwój nowotworu nie dopuszcza do rozwoju nowych komórek nowotworowych (np. rak prostaty, rak piersi, rak jelit, rak płuc)
–  nie dopuszcza do rozwoju procesów zapalnych
–  pozytywne działanie enzymów (reumatoidalne zapalenie stawów)
–  równowaga hormonalna (zaburzenia miesiączkowe, meno-pauza, andropauza)

– działanie ochronne na płód

– likwidacja zaburzeń erekcji

– spowolnienie demencji i objawów choroby Alzheimera

Granat ma także zastosowanie przy wyrobie kosmetyków.

Właściwości kosmetyczne ekstraktu z owocu granatu:

  • działa antyoksydacyjnie, czyli chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
  • aktywuje procesy regeneracji skóry i przyspiesza gojenie podrażnień;
  • stymuluje fibroblasty (komórki tkanki łącznej wytwarzające włókienka białkowe budujące tkankę, np. w skórze) do syntezy kolagenu i elastyny, w efekcie czego następuje wygładzenie zmarszczek, wzrost gęstości i elastyczności skóry;
  • nawilża, zwiększa elastyczność i jędrność skóry;
  • odżywia i rewitalizuje skórę zmęczoną i przedwcześnie starzejącą się;
  • działa delikatnie ściągająco i zmniejsza pory;
  • działa przeciwzapalnie, odkażająco i bakteriostatycznie;
  • wspomaga gojenie trądzikowych stanów zapalnych;
  • poprawia ukrwienie i koloryt skóry

W naszym sklepie posiadamy wiele produktów, zawierających wyciąg z granatu:  soki, kapsułki. Wśród nich wybrałam dla Państwa tylko niektóre, produkowane przez znanego dr. Jacobsa. Od pozostałych różnią się one przede wszystkim technologią produkcji, dzięki czemu oferowane produkty, zarówno soki, jak i kapsułki posiadają najwyższą ilość polifenoli i antyoksydantów.

Metoda żywej fermentacji
Dr. Jacob’s Medical od ponad jedenastu lat bada właściwości owocu granatu. Jako jeden z pierwszych instytutów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii rozpoczął badania nad jego działaniem zdrowotnym. Przełomem okazało się odkrycie doktorów medycyny K. O. Jacob’a i L. M. Jacob’a, którzy poddali sok z granatu żywej fermentacji za pomocą bakterii probiotycznych.

Co daje metoda żywej fermentacji?
– podnosi przyswajalność polifenoli praktycznie do 100 %, nawet u osób ze słabym trawieniem,
– uwalnia z soku ogromną ilość bioaktywnych i polifenoli,
– bakterie prebiotyczne rozkładają cukry zawarte w soku, co czyni tak przygotowane produkty bezpiecznymi dla cukrzyków,
– w połączeniu z metodą zagęszczania próżniowego i liofilizacji (suszenie przez zamrażanie) powoduje, że produkty Dr. Jacob’s zachowują pełną bioaktywność,  stałą ilość i różnorodność polifenoli oraz jakość świeżych owoców!

Przyswajalność to podstawa
Badania potwierdzają, że sok z granatu nie działa równie korzystnie u wszystkich. Jest to zależne od zdolności trawiennych, głównie od stanu flory jelitowej (Cerda etal., 2005), bowiem to bakterie jelitowe przekształcają różne substancje w łatwe do wchłonięcia polifenole. Rozwiązaniem dla tego problemu okazała się opatentowana przez Dr. Jacob’s metoda lekkiej fermentacji soku z granatu, właśnie za pomocą bakterii probiotycznych. To one wykonują pracę za nasz układ trawienny i wyzwalają łatwoprzyswajalne polifenole. Dlatego też produkty z granatu Dr. Jacob’s są tak efektywne, nawet u osób ze słabym trawieniem.

Produkty dr. Jacob’sa

Krem z granatów dr. Jacobs’a

Dodaj komentarz